RoboCup@Work is a new competition in RoboCup that targets the use of robots in work-related scenarios.

It aims to foster research and development that enables use of innovative mobile robots equipped with advanced manipulators for current and future industrial applications, where robots cooperate with human workers for complex tasks ranging from manufacturing, automation, and parts handling up to general logistics.

 

The above text and pictures are from the RoboCup@Work official website.

https://t.me/iranopenatwork

Rules

Please click here to access the rules page of the RoboCup@Work official website.

 

The following materials must be submitted for the qualification process:

- Team Description Paper (TDP): Must be uploaded via Dropbox file request link.
- Video: Must be uploaded via Dropbox file request link.

 

File naming conventions comprise the following rule:
Affiliation - TeamName
For example a team with name of ABC from DEF university, must name their files as DEF-ABC.

 

Attention: Uploaded files that doesn't meet the following requirements will be rejected:
1- File names comprise conventions.
2- Files have been uploaded through the above mentioned links
3- Files have been uploaded in due time.

Chair

Dr.Saeed Shiry Ghidary

Amirkabir university of technology 

 

Technical Committee

1. Rohollah Hassanzadeh

2. Armin Shahsavari

3. Nima Salehi

4. Farzad Ahmadinejad

5. Mir Alireza Athari

6.Pouya mansournia

Schedule

SCORE TABLE
No Team Name BNT BMT BTT1 BTT2 BTT3 PPT RTT FINAL TOTAL
1 MRL 37.5 0 17.5 350 337.5 0 0 1125 1867.5
2 ELECT 35 280 0 70 0 17.5 17.5 315 735
3 EXTREME 0 87.5 0 105 13.125 17.5 9.84 0 232.97
4 ACE 0 13.125 0 13.125 105 0 0 50 181.25
5 YRA 0 0 0 0 13.125 0 0 35 48.125

 

1st Place: MRL

3rd Place : ELECT

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Hummin Mohammadreza Koolani Shahrood University of Technology Iran
2 MRL Vahid Rostami Qazvin Islamic Azad University ( QIAU ) Iran
3 Extreme Autonomous Seyed Hessam Nasehi دانشکده دکتر شریعتی تهران Iran
4 Ace IAUK Ali Sivandipur Islamic Azad University Kerman Branch Iran
5 RRc Shahram Javadi Islamic Azad University Central Tehran Branch Iran
6 ELECT Mohammad Hadi Najafi Islamic Azad University Pardis Branch Iran
7 YRA Abolfazl Zare ShahAbadi Islamic Azadd University YAZD Branch Iran

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 FBI isa haji tabar Fanavaran Bartar Iran Iran
2 Hummin Mohammadreza Koolani Shahrood University of Technology Iran
3 MRL Vahid Rostami Qazvin Islamic Azad University ( QIAU ) Iran
4 Extreme Autonomous Seyed Hessam Nasehi دانشکده دکتر شریعتی تهران Iran
5 XAR h h مستقل Iran
6 Ace IAUK Ali Sivandipur Islamic Azad University Kerman Branch Iran
7 BamRobo Mohammad Jafrayan آموزش عالی بم Iran
8 RRc Shahram Javadi Islamic Azad University Central Tehran Branch Iran
9 Bir Robotic Saman Serajian Islamic Azad University of Urmia Iran
10 SBUK Mohammad Saleh Hasani Simki Shahid Bahonar University of Kerman Iran
11 ELECT Mohammad Hadi Najafi Islamic Azad University Pardis Branch Iran
12 خرد ربات صنعتی ali saeedy مستقل Iran
13 YRA Abolfazl Zare ShahAbadi Islamic Azadd University YAZD Branch Iran
14 Arura Elyas Nategh Islamic Azad university of Najafabad Iran