Junior League Chairs:

Mr. Hamed Morsali | Electric Power Engineering, Ph.D. | University of Tehran | IRAN.

Mr. Mohamamd Shomali | Amirkabir University of Technology | IRAN.

 

TC Members:

League Chair: Mr. Sina Nazari | Amirkabir University of Technology | IRAN.

Mr. Peyman Yousefi | Islamic Azad University Central Tehran Branch | IRAN.

Mr. Ehsan Bagherzadeh | University of Tehran | IRAN.

Schedule

 

 Pre-registration:

December 2​0, 201​7 - January 30, 2018

 

Qualification:

January ​31 - ​February ​15, 2018

 

Early Registration:

February ​​16 - ​28, 2018

 

Late Registration:

March 01 - March 24, 2018

 

Teams Setup (Close to public):

April 0​3 - 04, 2018

 

Competitions (Open to public):

April 05​ - 07, 2018

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Allameh Tabatabaei Seyed Ali Khorasani دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی واحد گلستان Iran
2 SADRAROBOT5 NAFISEH SMAILY آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا Iran
3 raimand_mega arman aghighi رایمند ربات Iran
4 ESLAM RCP PARSA HAJJARIAN KASHANI ESLAM HIGH SCHOOL Iran
5 ESLAM RCP2 MOHAMMADREZA HAMEDANI ESLAM HIGH SCHOOL Iran
6 Ferdowsi1 Mozhan Rostami Tehrani Ferdowsi Hakim Primary School Iran
7 Ferdowsi2 Maryam Sadat Mahmoud Hashemi Ferdowsi Hakim Primary School Iran
8 Coming Soon! Saeed Sarkarati دبیرستان دوره اول علامه حلی 1 تهران Iran
9 Sina_P1 Nazanin Khoshroo AbouAliSina Educational Complex Iran
10 Sina_P2 Saba Akhavan Moghadam AbouAliSina Educational Complex Iran
11 Sina_P3 Yasaman Fakhr AbouAliSina Educational Complex Iran
12 Sina_P4 Elnaz Shahsavari AbouAliSina Educational Complex Iran
13 ARIANAROBOT7 MONIREH DEHGHAN TEZERJANI ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
14 Farzanegan 4 Elham Daneshmand دبیرستان دوره اول فرزانگان 4 Iran
15 Farzsmarts Fatemeh Bayat دبیرستان دوره اول فرزانگان 1 Iran
16 Farzanegan2 Zahra Hosseini دبیرستان دوره اول فرزانگان 2 Iran
17 Salam Sadr Behshad Hekmat دبیرستان سلام صدر Iran
18 Salam Sadr2 Mohamadreza Riahi دبیرستان سلام صدر Iran
19 سلام یوسف آباد Mahdi Safari دبیرستان دوره اول سلام یوسف آباد Iran

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 Allameh Tabatabaei Seyed Ali Khorasani دبیرستان دوره اول علامه طباطبایی واحد گلستان Iran
2 SADRAROBOT5 NAFISEH SMAILY آموزشگاه چیستا رباتیک صدرا Iran
3 رایمند_اکسپلورر arman aghighi رایمند ربات Iran
4 raimand_mega arman aghighi رایمند ربات Iran
5 IR-FORCE1 Seyed Parham Fatemi Ardestani دبیرستان فرزندان ایران زمین Iran
6 ESLAM RCP PARSA HAJJARIAN KASHANI ESLAM HIGH SCHOOL Iran
7 ESLAM RCP2 MOHAMMADREZA HAMEDANI ESLAM HIGH SCHOOL Iran
8 Ferdowsi1 Mozhan Rostami Tehrani Ferdowsi Hakim Primary School Iran
9 Ferdowsi2 Maryam Sadat Mahmoud Hashemi Ferdowsi Hakim Primary School Iran
10 Coming Soon! Saeed Sarkarati دبیرستان دوره اول علامه حلی 1 تهران Iran
11 Sina_P1 Nazanin Khoshroo AbouAliSina Educational Complex Iran
12 Sina_P2 Saba Akhavan Moghadam AbouAliSina Educational Complex Iran
13 Sina_P3 Yasaman Fakhr AbouAliSina Educational Complex Iran
14 Sina_P4 Elnaz Shahsavari AbouAliSina Educational Complex Iran
15 ARIANAROBOT7 MONIREH DEHGHAN TEZERJANI ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
16 WALL.E Negin Kermanshahi Free Iran
17 Baymax Negin Kermanshahi Free Iran
18 iranap مینا محسنی ** Iran
19 Farzanegan 4 Elham Daneshmand دبیرستان دوره اول فرزانگان 4 Iran
20 FTF Elham Daneshmand دبیرستان دوره دوم فرزانگان 4 Iran
21 farzanegan6 zahra ojaghi farzanegan Iran
22 Ge7 Faeze Ojaghi golbang Iran
23 Farzsmarts Fatemeh Bayat دبیرستان دوره اول فرزانگان 1 Iran
24 REMCFARZ FATEMEH TAHMASEBI معلم Iran
25 Farzanegan2 Zahra Hosseini دبیرستان دوره اول فرزانگان 2 Iran
26 Salam Sadr Behshad Hekmat دبیرستان سلام صدر Iran
27 Salam Sadr2 Mohamadreza Riahi دبیرستان سلام صدر Iran
28 سلام یوسف آباد Mahdi Safari دبیرستان دوره اول سلام یوسف آباد Iran
29 خرد امداد مشترک ali saeedy مستقل Iran
30 Gorilla 2 Naeem Aleahmadi Oulum Robotic Iran
31 TNT Mohammad Tajiki Free Kuwait
32 Alborz Mohsen Bayat Alborz HighSchool Iran
33 Farzanegan-PRI Mahboobe Jafari دبیرستان فرزانگان دوره اول Iran

Results

Day 1
Day 2
Day 3