Disaster rescue is one of the most serious social issue which involves very large numbers of heterogeneous agents in the hostile environment. The intention of the RoboCup Rescue project is to promote research and development in this socially significant domain at various levels involving multi-agent team work coordination, physical robotic agents for search and rescue, information infrastructures, personal digital assistants, a standard simulator and decision support systems, evaluation benchmarks for rescue strategies and robotic systems that are all integrated into a comprehensive systems in future. Built upon the success of RoboCup Soccer project, we will provide forums of technical discussions and competitive evaluations for researchers and practitioners. Two projects and leagues, Simulation Project, Robotics and Infrastructure Project, Simulation League and Robot League, are concurrently proceeding at present. Integration of these activities creates digitally-empowered international rescue brigades in the future.

Rules

You can find the latest version of the Robocup Rescue Robot League rule book  here:

http://wiki.robocup.org/Robot_League

TDP:Please send your TDP and any other qualification materials (Photo, Video) to this email address:

iranopen.robocuprescue2018@gmail.com

​League Chair:

Dr. Farshid Najafi

Technical Committee members:

  • Jafar Chegini (Executive Committee Member of International Robocup Federation in Rescue Robot League)
  • Alireza Haji Mohammad Hosseini ​
  • Mohammad Reza Jenabzadeh
  • Amir Hossein Soltanzadeh
  • Seyed Mohammad Mavaei
  • Hamed Bagheri
  • Mohammad Hossein Salehzadeh
  • Hadi Sadeghpour

Organization  Committee members:

  • Moein Mehdikhani 
  • Arash Rashvand
  • Samie Behnam

Schedule

 Pre-registration

December 2​0, 201​7 - February 06, 2018  

 Qualification

February 06 - ​February ​15, 2018

 

 Early Registration

February ​​16 - ​28, 2018 

 

 Late Registration

March 01 - March 24, 2018

 

 Teams Setup (closed to the public)

April 0​3 - 04, 2018

 

 Competitions  

April 05​ - 07, 2018

Qualified Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 SGBot Dikai Liu Nanyang Technological University, Singapore Singapore
2 UUT Soheil Sheikh Ahmadi Urmia University of Technology Iran
3 ROBIT Yu Seob Shin Kwangwoon University South Korea
4 YRA MohammadReza Jenabzadeh Islamic Azad University YAZD Branch Iran
5 IRSE ashkan safavi sohi Islamic Azad University of South Tehran Branch Iran
6 KN2C Mohammad Sina Allahkaram K.N.Toosi University of Technology Iran
7 DML Morteza Heydari Damavand Azad University Iran
8 MRL Hamed Bagheri Qazvin Islamic Azad University Iran
9 rrc Ali Taghavirashidizadeh Islamic Azad University Central Tehran Branch Iran
10 Tesla (Junior) HAMID HASHEMI Damavand shahid faezi research center Iran
11 robo razi Farzad Mozafari Razi University Iran

Pre-Registered Teams

  Team Name Team Leader Affiliation Country
1 persian gulf sajad akbarpoor free Iran
2 SGBot Dikai Liu Nanyang Technological University, Singapore Singapore
3 UUT Soheil Sheikh Ahmadi Urmia University of Technology Iran
4 ROBIT Yu Seob Shin Kwangwoon University South Korea
5 GET bots Joshua Bauch NIST (National Institute of Standards and Technology) Germany
6 YRA MohammadReza Jenabzadeh Islamic Azad University YAZD Branch Iran
7 iRAP Robot Yatip Uarmorn King Mongkut’s University of Technology North Bangkok Thailand
8 shamsipor air shamsipor air 1080393366 عضو گروه Iran
9 التقریرات روبوت قادر ابومفتاح جامعه البحرین Bahrain
10 IRSE ashkan safavi sohi Islamic Azad University of South Tehran Branch Iran
11 KN2C Mohammad Sina Allahkaram K.N.Toosi University of Technology Iran
12 DML Morteza Heydari Damavand Azad University Iran
13 MRL Hamed Bagheri Qazvin Islamic Azad University Iran
14 rrc Ali Taghavirashidizadeh Islamic Azad University Central Tehran Branch Iran
15 Tesla (Junior) HAMID HASHEMI Damavand shahid faezi research center Iran
16 piau sohrab a piau Iran
17 robo razi Farzad Mozafari Razi University Iran

Results

Day 1
Day 2
Day 3