مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران > لیگ ها > فوتبال ربوکاپ > ربات های فوتبالیست اندازه کوچک
Menu

مسابقات روباتهای فوتبالیست سایز کوچک، یکی از لیگهای مهم مسابقات جهانی روبوکاپ میباشد. در این مسابقات دو تیم که هر کدام متشکل از حداکثر شش یا هشت روبات میباشند، در یک زمین به اندازه 9 متر در 6 متر و یا 9 متر در 12 متر به رقابت می پردازند. روباتها از نظر اندازه بسیار محدود بوده و باید در یک سیلندر به قطر ۱۸ سانتیمتر و ارتفاع ۱۵ سانتیمتر محدود باشند. مکان یابی روباتها به کمک دوربینهایی که در ارتفاع ۴ متری از زمین نصب میشوند انجام میشود. سرعت تصویربرداری این دوربینها بین ۴۰ تا ۶۰ فریم بر ثانیه است. اطلاعات خام ارسال شده توسط دوربینها توسط نرم افزار پردازش تصویر مشترک پردازش شده و موقعیت و وضعیت روباتها و توپ در زمین برای تیم‌ها ارسال می‌شود. در مرحله بعد بخش هوش مصنوعی هر تیم بر اساس وضعیت فعلی روباتها و سیگنالهای ارسال شده توسط داور وظایفی را برای هر روبات مشخص میکند. پس از پردازش این تصمیم ها در لایه های مختلف در نهایت سیگنالهای کنترلی روباتها به وسیله ارتباط بیسیم به آنها ارسال شده و هر روبات به انجام فرمانی که به آن داده شده است، اقدام میکند.

قوانین

نسخه­­ ی اول

با توجه به تغییرات پیش رو در قوانین کمیته جهانی، قوانین امسال لیگ فوتبالیست اندازه کوچک در مسابقات آزاد ایران دارای تغییراتی خواهد بود. مبنای کلی قوانین مسابقات امسال، قوانین سال 2017 می­باشد. لازم به ذکر است با توجه به پیش نویس قوانین جهانی، مسابقات آزاد ایران در دو بخش اصلی و جانبی برگزار خواهد شد. هر تیم مجاز است که در یکی از بخش ها شرکت کند. تغییرات قوانین هر بخش به شرح زیر است. هر تیم تا پایان اسفند ماه میبایست یک دقیقه فیلم از ربات خود به همراه TDP به آدرس ایمیل small_size@iranopen.ir ارسال کرده و در متن ایمیل ذکر کند که علاقه مند به شرکت در کدام بخش است.

ارسال توصيف فني به فرمت پي دي اف  طبق استاندارد که در آن مشخصات سخت افزاري (الکترونیکی و مکانيکي ربات) و تکنيکهاي و روشهای استفاده از هوش مصنوعی و بکارگیری در بازي در آن شرح داده شده باشد. هر تيم بايد عنوان نمايد که نسبت به سال قبل که شرکت کرده است چه پيشرفتهائي داشته است.

 بايد کاملاً دقت شود که از نوشته هاي ديگران و کپي برداري براي نوشتن مقاله تيم خود استفاده نکنيد که در اين صورت تيم برگزيده نخواهد شد و نوشته ها بايد تمامي از خود تيم باشد.

 

 

ارسال يک فيلم در حدود 1 دقيقه به فرمت ام پي 4 که در آن قابليتهاي رباتها حداقل شامل موارد زير نشان داده شده

دريبل کردن/کار گروهي بين حداقل دو ربات /شوت زدن

 تيمهائي که در موعد مقرر اين شرايط را بصورت مناسب  دارا نباشند پذيرفته نخواهند شد.

تمامي تيمها قبل از شروع مسابقات بررسي خواهند شد و در صورت نداشتن شرايط لازم حق شرکت در مسابقات را نخواهند داشت.

 در شرايط خاص با تصميم کميته فنی ممکن است امتيازهائي براي تيمهائي که زحمات بيشتري جهت ساختن و آماده سازي ربات خود گذاشته انددرنظر گرفته شود.

سعي خواهد شد که يک کارگاه آموزشي کوچک در کنار برگزاري ليگ وجود داشته باشد. لذا تيمها بايد آمادگي داشته باشند که در مورد طراحي رباتهايشن براي ديگران توضيح دهند.

در هر شرايط تصميم گيري نهائي بر اساس نظر کميته فني خواهد بود

 

قوانین مسابقه اصلی:

1- تعداد ربات:

هر تیم حداکثر با 8 ربات بازی خواهد کرد.

2- ابعاد زمین:

با توجه به تعداد ربات ها در بخش اصلی ابعاد زمین تغییر کرده است و به شرح زیر است.

3-محوطه ی جریمه: 

محوطه جریمه برای بخش اصلی به صورت مستطیل به ابعاد 2.40x1.20m میباشد. لازم به ذکر است که تمامی قوانین مربوط به محوطه جریمه پابرجا میباشد.

4-سرعت توپ :

حداکثر سرعت شوت از 8 متر بر ثانیه به 6.5 متر بر ثانیه کاهش یافته است.

5-شرایط پذیرش گل در ضربات نهایی :

ضربه هوایی که در طول مسیر حرکت از ارتفاع استاندارد یک ربات بالاتر رفته و پس از آن با هیچ یک از ربات های مهاجم تماسی نداشته باشند، در صورتی که از خط دروازه عبور کند، گل محسوب نشده و یک ضربه آزاد غیرمستقیم به تیم مدافع داده خواهد شد.

 

قوانین مسابقه جانبی:

1- تعداد ربات :

تعداد ربات در جریان بازی در این بخش مانند سال گذشته (حداکثر شش ربات) می باشد.

2- ابعاد زمین :

ابعاد زمین تغییری نکرده است و به شرح زیر میباشد.

3- محوطه جریمه : 

محوطه جریمه برای بخش جانبی به صورت مستطیل به ابعاد 2.40x1.20m برای  بخش میباشد. لازم به ذکر است که تمامی قوانین مربوط به محوطه جریمه پابرجا میباشد.

4- سرعت توپ :

حداکثر سرعت شوت از 8 متر بر ثانیه به 6.5 متر بر ثانیه کاهش یافته است.

5-شرایط پذیرش گل در ضربات نهایی : 

ضربه هوایی که در طول مسیر حرکت از ارتفاع استاندارد یک ربات بالاتر رفته و پس از آن با هیچ یک از ربات های مهاجم تماسی نداشته باشند، در صورتی که از خط دروازه عبور کند، گل محسوب نشده و یک ضربه آزاد غیرمستقیم به تیم مدافع داده خواهد شد.

سرپرست لیگ :

ارس ادهمی  میرحسینی، دانشگاه تهران

 

اعضای کمیته برگزاری:

محمد هوشیاری , دانشگاه ازاد واحد قزوین 

 

 

اعضای کمیته فنی:

جواد رحمانی , دانشگاه شاهد تهران

محمد مهدی شیرازی , دانشگاه صنعتی امیرکبیر  

میثم کساییان , دانشگاه آزاد قزوین

امین گنجعلی , دانشگاه آزاد قزوین 

 

پست الکترونیک جهت ارتباط با کمیته:

smallsize [at] iranopen [dot] ir

تیم های پیش ثبت نام شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 IMMORTALS Mehran Khanloghi - Iran
2 MRL Meisam Kasaeian naeini - Iran
3 Parsian Hossein Sharif Zade - Iran

نتایج

Day 1
Day 2
Day 3