Menu

معرفی ليگ اتش نشان
همواره در نقاط مختلف جهان شاهد بروز آتش سوزی های بزرگی هستیم، که امکان حضور آتشنشانان حتی در نزدیکی آتش برای اطفای حریق وجود ندارد. با توجه به پیشرفت تکنولوژی رباتیک، محققان و مخترعان، همواره در تلاشاند که ربات هایی برای کمک یا جایگزینی آتش نشانان طراحی کنند. ربات های آتش نشان، علاوه بر کاهش تلفات انسانی، می توانند قابلیت هایی فراتر از انسان داشته باشند. برگزاری مسابقات رباتیک در این زمینه، با تشویق دانش آموزان به علم رباتیک و کاربرد های آن، قدمی کوچک برای پیشرفت تکنولوژی ربات های آتش نشان است. بدین منظور امسال اولین دوره مسابقات ربات های آتشنشان در مسابقات ملی روبوکاپ کشور برگزار خواهد شد تا قدمی کوچک در این راستا برداشته شود.


مسابقات ربات های آتش نشان در رده دانش آموزی و به صورت دو لیگ آتشنشان شهری و دریایی برگزار می شود.


 لیگ آتشنشان شهری
این مسابقه، بازسازی سناریوی آتش سوزی شهری بوده و ربات ها قبل از رسیدن به ساختمان پلاسکو می بایست چندین آتش سوزی کوچک را محار کرده و از تعدادی مانع عبور کنند، سپس بعد از عبور از یک مسیر ویژه به اتفای حریق در ساختمان پلاسکو میپردازند. پیروزی نهایی از آن تیمی است که تمامی ماموریت ها را به طور کامل و در کمترین زمان انجام دهد.

 

لیگ آتشنشان دریایی
آتش سوزی های دریایی از معضلاتی هستند که علم رباتیک و ربات های آتش نشان می توانند موثر واقع شوند. در حادثه جانسوز کشتی سانچی، ربات ها می توانستند کمک شایانی در اتفای حریق یا عملیات امداد و نجات انجام دهند. این مسابقه بازسازی عملیات اتفای حریق و امداد و نجات خدمه کشتی سانچی می باشد. ربات های شناور، با انجام مانور های لازم، پس از امدادرسانی به مصدومان، آتش کشتی سانچی را خاموش کرده و پیروزی از آن تیمی است که در کمترین زمان، تمامی ماموریت ها را انجام دهد.

 

راه ارتباطی با کمیته فنی : 

FireFighterIO2018@gmail.com

 

:نکته : با توجه به وجود 2 بخش در لیگ آتش نشان لطفا نام نویسی تیم خود را به صورت زیر انجام دهید

برای بخش آتشنشان شناور  team name_A         : (A)

برای بخش آتشنشان شهری team name_B         : (B)


 

توجه داشته باشید:

ملاک اصلی کمیته فنی برای انتشار اخبار، اطلاعیه‎ها و هرگونه خبررسانی صرفا سایت رسمی و کانال  بخش کاربردی مسابقات است.

----------------------------------------------------------------------------------

اطلاعیه شماره ۱ : نحوه انتخاب تیم های شرکت کننده

با توجه به شرایط خاص لیگ کاربردی و تازگی این سبک مسابقات ، تیم ها میبایست به یکی از دو طریق زیر توانایی ها و شایستگی های خود را به منظور انتخاب تیم خود اعلام کنند . بدیهی است عدم ارسال به موقع مشخصات تیم و ربات موجب عدم تایید تیم میشود .

روش اول :

آپلود یک فیلم از عملکرد ربات و یک گزارش فنی از ویژگی های ربات اعم از ابزار های استفاده شده، مدارات الکترونیکی استفاده شده، تکنیک های به کار گرفته شده ، سابقه اعضای تیم و هر چیزی که اثبات کند ربات شما شایسته حضور در این مسابقات هست .

1. ویژگی های فیلم عملکرد ربات :

حداقل زمان فیلم، 1 دقیقه و حجم آن باید کمتر از 10 مگابایت باشد.

2. ویژگی های گزارش فنی(TDP) :

TDP باید حداقل 4 صفحه و با فرمت pdf ارسال شود.

توجه کنید که در این روش ملاک قضاوت کمیته فنی ربات شما و توضیحات شما در خصوص ربات تیم خود خواهد بود . عموما تیم هایی که ربات خود را آماده نمایند شانس بسیاری بیشتری برای پذیرش دارند.

 

روش دوم : 

بدیهی است با فرصت کم موجود خیلی از تیم ها قادر به ارائه فیلم عملکرد ربات واقعی نمیباشند ، لذا در صورتی که ربات شما هنوز آماده نشده است ، باز هم شما فرصت حضور در این مسابقات را خواهید داشت . بدین منظور بایستی مستندی تهیه شود که در آن همه اعضای تیم حضور داشته باشند و در طول مستند هر یک از اعضا توضیحاتی ارائه نمایند. 

در این مستند سوالات زیر بایستی پاسخ داده شود .

1- برنامه زمان بندی شما برای ساخت ربات چگونه خواهد بود ؟ به عبارتی چه زمانی بخش مکانیک تمام خواهد شد ؟ چه زمانی بخش الکترونیک ؟ چه زمانی قصد تست ربات را دارید ؟ دقت کنید ممکن است با توجه به صلاح دید کمیته فنی ، از شما خواسته شود در هر یک از زمان های تعیین شده گزارش کار خود را ارسال نمایید .

2- قصد دارید از چه سخت افزار و نرم افزار هایی استفاده کنید ؟ ربات شما چه ویژگی های منحصر به فردی خواهد داشت ؟

3- و به عنوان مهمترین سوال ، چرا کمیته فنی بایستی تیم شما را از بین تیم های دیگر انتخاب نماید در واقع وجه تمایز تیم شما با سایر تیم های شرکت کننده چیست .

مدت زمان فیلم بایستی حداقل 2 دقیقه و حجم فیلم کمتر از 50 مگابایت باشد .

توجه نمایید که در این روش ملاک قضاوت کمیته فنی ، تیم شما ، تسلط اعضای تیم و خلاقیت تیم شما خواهد بود . 

 

نام فایل های ارسالی باید از فرمت روبرو پیروی کند :  Team name_(A,B) - Team number

توجه شود که شماره تیم(Team number)، همان شماره ردیف تیم در لیست تیم های پیش ثبت نام شده است.

مثال :                               salamalborz_B – 9.pdf

 

مهلت ارسال : 30 بهمن 1396

 مستندات بایستی به آدرس FireFighterIO2018@gmail.com ارسال شوند و حتما تاییدیه  آن نهایتا تا 24 ساعت بعد توسط ارسال کننده دریافت شود 

قوانین

در کانال رسمی لیگ کاربردی

سرپرستان لیگ‎ های بخش کاربردی:

جناب آقای مهرداد طباطبایی | دانشگاه صنعتی شریف | ایران

جناب آقای محمد حسین بیسجردی | دانشگاه علم صنعت  | ایران

سرپرست اجرایی بخش کاربردی:

سامیا کریمی | دانشگاه آزاد اسلامی | ایران 

کمیته فنی لیگ  ربات آتشنشان :

سرپرست لیگ آتشنشان با محوریت پلاسکو : جناب آقای حامد جعفر زاده | دانشگاه فردوسی مشهد  | ایران 

سرپرست لیگ آتشنشان با محوریت کشتی سانجی : جناب آقای مصطفی امینی | دانشگاه آزاد اسلامی | ایران 

جناب آقای سهراب اسد زاده | دانشگاه شهید بهشتی تهران | ایران 

جناب آقای محمد محسنی | دانشگاه شهید بهشتی تهران | ایران 

جناب آقای امین اباذری | دانشگاه آزاد اسلامی | ایران

جناب آقای ارمان قرشی | دانشگاه فردوسی مشهد |‌ ایران 

جناب آقای رضا سده | دانشگاه فردوسی مشهد | ایران 

سرکار خانم تکتم ابراهیم زاده | دانشگاه آزاد اسلامی

جدول زمان بندی

پیش ثبت‌نام:

29​ آذر​ ​​-​ 15​ بهمن 1396

 

بررسی فنی تیم‌ها:

16 ​- 26​ بهمن 1396

 

ثبت‌نام زودهنگام:

27 بهمن​​ ​-​ 9​ اسفند 1396

 

ثبت‌نام با تاخیر:

10 اسفند 1396​ - 25 اسفند1396

 

حضور(الزامی) و آماده‌سازی تیم‌ها در محل مسابقات:

14 - 15 فروردین 1397

 

برگزاری مسابقات (بازدید آزاد برای عموم):

16 - 18 فروردین 1397

تیم های پذیرفته شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 saveh ali elyasi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه Iran
2 raimandfire_A behzad maleki رایمند ربات Iran
3 raimandtornado_A behzad maleki رایمند ربات Iran
4 اندیشه پویا 2 Alireza Taheri آزاد Iran
5 اندیشه پویا 3 Amirarsalan Azarnia آزاد Iran
6 sahand_B ali faridnia رایمند ربات Iran
7 S.P.A_A sam faiaz رایمند ربات Iran
8 andishe1-A Ali Taheri پژوهشسرای اندیشه پویا Iran
9 andishe2-A Ali Taheri پژوهشسرای اندیشه پویا Iran
10 رایمندی ها_A mehrdad khanirzaee رایمند ربات Iran
11 YTOOB_A Maryam Valizadeh شناور Iran
12 GRS_A Reza Karimi آزاد Iran
13 GRT_A Amir Mehrabi آزاد Iran

تیم های پیش ثبت نام شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 saveh ali elyasi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساوه Iran
2 karajfireman Mostafa Askari مدرسه دوستی Iran
3 raimand_fire mohammad hoseini رایمند Iran
4 raimand_star mohammad hoseini رایمند Iran
5 raimandfire_A behzad maleki رایمند ربات Iran
6 raimandtornado_A behzad maleki رایمند ربات Iran
7 اندیشه پویا 1 fateme neshati آزاد Iran
8 اندیشه پویا 2 Alireza Taheri آزاد Iran
9 اندیشه پویا 3 Amirarsalan Azarnia آزاد Iran
10 اندیشه پویا 4 fateme neshati آزاد Iran
11 اندیشه پویا 5 fateme neshati آزاد Iran
12 a/m_B ARMAN HAJALINAGHI رایمند ربات Iran
13 sahand_B ali faridnia رایمند ربات Iran
14 viking_B mohammad sadra nia khalili رایمند ربات Iran
15 S.P.A_A sam faiaz رایمند ربات Iran
16 andishe1-A Ali Taheri پژوهشسرای اندیشه پویا Iran
17 andishe2-A Ali Taheri پژوهشسرای اندیشه پویا Iran
18 LAVAN4_A ابوالفضل نصری زاده آموزشگاه رباتیک لاوان Iran
19 elmvafan_b gholam abbas riahi آموزشگاه رباتیک علم وفن شهربابک Iran
20 Workers_b gholam abbas riahi آموزشگاه رباتیک علم وفن شهربابک Iran
21 GHALAM1_A رضا کریمی دبیرستان قلم Iran
22 رایمندی ها_A mehrdad khanirzaee رایمند ربات Iran
23 farzanegan4 mina yahyavi دبیرستان دوره دوم فرزانگان۴ Iran
24 خرد آتش نشان ali saeedy مستقل Iran
25 ذولفقار داود رشید (کانون بیت المهدی(عج Iran
26 haya sohrab a haya Iran
27 YTOOB_A Maryam Valizadeh شناور Iran
28 GRS_A Reza Karimi آزاد Iran
29 GRT_A Amir Mehrabi آزاد Iran

نتایج

Day 1
Day 2
Day 3