مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران > لیگ ها > مین یاب > ربات های مین یاب هوشمند اندازه کوچک
Menu

مقدمه

بر اساس گزارشات موجود ایران سومین کشور دنیا از لحاظ مین‌های دفن شده است. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بالغ بر ۱۶ میلیون مین در سرزمین‌های مرزی غرب و جنوب کشور کاشته شده است که بعضا بعلت دور افتاده و صعب‌العبور بودن مناطق خنثی نشده باقی مانده و همه ساله افراد زیادی را از بین مردم عادی و نظامیان قربانی می‌کند. استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، هنوز در معرض خطر انفجار مین‌های باقیمانده از بیست سال پیش هستند. کشف و خنثی‌سازی مین‌ها کار بسیار خطرناک و پرهزینه است. این امید وجود دارد که ربات‌های مین‌یاب بتوانند این خطر را رفع نموده و تلفات انسانی و هزینه مین‌یابی را کاهش دهند.

یک ربات مین‌یاب می‌بایست قادر باشد تمامی مین‌های موجود در یک ناحیه را کشف، خنثی و یا نابود سازد. ممکن است تکنولوژی امروز ربات‌ها اجازه داشتن چنین رباتی را در آینده نزدیک ندهد. با این حال در مسابقات مین‌یاب قصد داریم تا در حد ممکن تلاش‌های علمی و فنی مربوطه را به این هدف نزدیک نماییم.

این دوره از مسابقات در جریان سیزدهمین دوره مسابقات آزاد ربوکاپ ایران (Iran Open 2018) برگزار می­گردد. امید است تیم‌های شرکت کننده بتوانند همانند دوره های قبل توانایی­های خوبی در زمینه فناوری‌های ساخت ربات‌های مین یاب از خود نشان دهند.

کلیات

 

با توجه به حذف لیگ خودکار و اضافه شدن دو لیگ جدید، لازم است نکاتی برای شما شرکت کننده های محترم شرح داده شود تا در انتخاب لیگ درست دچار اشتباه نشوید.

اولین نکته ای که در این لیگ مهم است این است که مین های زیر سطحی وجود ندارد، در نتیجه از فلزیاب و فلز داخل مینها خبری نیست و رباتها باید از سنسورهایی غیر از فلزیاب برای کشف مین های روی سطحی استفاده کند.

دوستان دقت کنند که در این لیگ باید با چند ربات (حداقل دو ربات) شرکت کنید. این مسابقه به این صورت است که در ابتدا رباتها به دو دسته ربات های جستجو گر و رباتهای حامل تقسیم می شوند. دقت شود که رباتهای حامل با یک کلاهک قرمز باید مشخص شده باشند. (شکل و نحوه قرارگرفتن کلاهک به دلخواه اعضای تیم می باشد)

نحوه مسابقه: رباتهای حامل در محوطه خارج از زمین (داخل 6×8 و پشت خط مشکی) قرار می گیرند و ربات های جستجوگر در داخل زمین، شروع به کشف مین می کنند. دقت کنید رباتهای جستجوگر امکان استفاده از بیرون خط مشکی را ندارند و در صورت ورود امتیاز منفی دریافت می کنند و ربات حامل نیز فقط زمانی که یک مین کشف شد و خود را هم راستای مین در پشت خط مشکی نمودند، می توانند وارد بخش داخل خط مشکی شود.

دقت شود که در این دور از مسابقات و در این سطح، رباتهای حامل، مجازند مین را بلند نکند و آن را حل داده و به خارج از زمین انتقال دهند فقط این نکته را در نظر داشته باشبد که مینها به ضربه حساس هستند و ضربه شدید باعث انفجار مینها می شود.

در این مسابقه فعالیت تعاملی، موقعیت یابی و امکان پردازش از خارج ربات به بوته آزمایش گذارده می شود و هر تیمی که در موارد یاد شده بهتر عمل نماید، می تواند امتیاز بیشتری دریافت کند.

با توجه به به روز رسانی های انجام شده در قوانین، کمیته داوری سعی بر شفاف نمودن هر چه بیشتر قوانین و رفع ابهام های احتمالی دارد. به همین دلیل از تیم های محترم درخواست می شود، تا زمان مسابقات به طور مداوم سایت را بازدید نمایند و از آخرین تغییرات مطلع شوند

قوانین

مجموعه قوانین مربوط به این لیگ را می توانید از آدرس زیر دریافت نمایید:

Deminer Intelligent Small Size Rules 2018 (آخرین بروزرسانی ​1396/10/1)


تمامی تیم های شرکت کننده لازم است تا گزارش فنی در خصوص تیم خود را مطابق با الگوی ارایه شده در زیر تهیه و ارسال نمایند. گزارش هایی که از الگوی ارایه شده پیروی ننمایند در هنگام بررسی دارای امتیاز منفی خواهند بود.

 

 

 

لطفا فیلم را با یکی از فرمتهای استاندارد (بدون استفاده از کدک های خاص) با توجه به موارد ذکر شده در زیر تا پایان مهلت تعیین شده به آدرس  Deminer@iranopen.ir یا Deminer.IranOpen@Gmail.com ارسال فرمایید. دقت شود که موضوع نامه و نام فایل حتما به صورت  [League][RegisterationIndex][TeamName] باشد که در آن مقصود از شماره ثبت نام شماره ترتیب نمایش داده شده در صفحه تیم ها می باشد. به عنوان مثال: [Auto][1][MMtech]   دقت شود که در صورت عدم رعایت عنوان نامه ، نام فایل، حجم و نوع فایل و یا ارسال به ایمیل اعضای کمیته فنی احتمال عدم پذیرش فیلم وجود خواهد داشت.

همچنین کانال خبری گروه مینیاب در تلگرام    https://telegram.me/deminer_robo  میباشد که می توان آخرین تغییرات قوانین و زمانبندی مسابقات را در آن پیگیری نمایید. و برای ارتباط سریعتر میتوانید پیامهای خود را به کاربر زیر ارسال نمایید.

@RoboDeminer

.

توجه

 

احتراما به اطلاع می رسانم که در تهیه گزارش فنی ربات خود، دقت لازم را به عمل آورده و تمامی موارد و بندهای ذکر شده در نمونه گزارش فنی را رعایت نمایید زیرا تمامی جملات، موارد، بندها، سوالات و نکات موجود در آن  مورد اهمیت کمیته فنی بوده و دارای امتیاز خاص خود میباشد و همانطور که در قوانین ذکر شده، تا 2000 امتیاز خواهد داشت.

 
نکته بعدی آنکه در تهیه گزارش فنی ربات خود حتما وابستگی تیم (عنوان دانشگاه، مدرسه، موسسه، آموزشگاه و همچنین شهر خود که از طرف آنجا شرکت می کنند) را و نیز دانشگاه و یا مدرسه فارغ التحصیل و شهر آن را حتما قید نمایید. این موارد اجباری می باشد و در صورت عدم وجود این موارد، تیم در تأیید صلاحیت و امتیاز گزارش فنی دچار مشکل خواهد شد.
 
فیلم ارسالی نیز می بایست حتما شامل  تمامی موارد زیر باشد و از آنجا که ارسال فیلم برای کليه تيم ها الزامی بوده و علاوه بر گزارش فنی یکی از مهمترین ملاک های تاييد صلاحيت تيم ها می باشد، در صورت عدم رعایت حتی یکی از موارد زیر احتمال تاييد صلاحيت تیم بسیار پایین خواهد آمد.
 
الف) نمایش حرکت صحیح ربات
ب)   نمایش کشف مین سطحی 
پ)   نمایش اعلام مین
ت)   نمایش عدم عبور از مین
ث)   نمایش جابجایی مین سطحی(دلخواه)
ج)   نمایش عدم برخورد با موانع و عبور از آن ها
خ)   داشتن وضوح، کیفیت و شفافیت مناسب در عین رعایت محدودیت زمان و حجم مذکور در بخش قوانین  (حداکثر به مدت 3 دقیقه و با حجم 10 مگا بایت)
د)    رعایت فرمتهای استاندارد
ذ)    رعایت نام با فرمت مذکور در بخش قوانین
 

در پایان به اطلاع می رسانم که مهلت ارسال فیلم  مانند مهلت ارسال گزارش فنی می باشد و می توانید برای اطلاع از آن به سایت مسابقات مراجعه نمایید. احتمال تمدید مهلت ارسال آنها وجود دارد و چنانچه مهلت ارسال گزارش فنی تمدید شود شامل مهلت ارسال فیلم نیز خواهد شد. چنانچه گزارش فنی و یا فیلم  بعد از اتمام مهلت آنها  ارسال شود بررسی نخواهد شد لطفا از ارسال آنها به ایمیل اعضای کمیته فنی نیز خودداری نمایید.

سرپرست لیگ:

·        دکتر سعید شیری قیداری، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        مهندس سهراب اسدزاده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند؛ دانشگاه شهید بهشتی    

 

 

 

اعضای کمیته فنی:

·        مهندس علی روحی

·        مهندس آزاده عطاری

·        مهندس سینا وارسته کیا

·        مهندس تینا احمدی بخشی

تیم های پذیرفته شده

No Teams Registered

تیم های پیش ثبت نام کننده

No Teams Registered

نتایج مسابقات

Day 1
Day 2
Day 3