مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران > لیگ ها > مین یاب > رقابت فنى ربات هاى مين ياب
Menu

مقدمه

بر اساس گزارشات موجود ایران سومین کشور دنیا از لحاظ مین‌های دفن شده است. در طول ۸ سال جنگ تحمیلی عراق بر علیه ایران بالغ بر ۱۶ میلیون مین در سرزمین‌های مرزی غرب و جنوب کشور کاشته شده است که بعضا بعلت دور افتاده و صعب‌العبور بودن مناطق خنثی نشده باقی مانده و همه ساله افراد زیادی را از بین مردم عادی و نظامیان قربانی می‌کند. استانهای آذربایجان غربی، کردستان، ایلام، کرمانشاه و خوزستان، هنوز در معرض خطر انفجار مین‌های باقیمانده از بیست سال پیش هستند. کشف و خنثی‌سازی مین‌ها کار بسیار خطرناک و پرهزینه است. این امید وجود دارد که ربات‌های مین‌یاب بتوانند این خطر را رفع نموده و تلفات انسانی و هزینه مین‌یابی را کاهش دهند.

یک ربات مین‌یاب می‌بایست قادر باشد تمامی مین‌های موجود در یک ناحیه را کشف، خنثی و یا نابود سازد. ممکن است تکنولوژی امروز ربات‌ها اجازه داشتن چنین رباتی را در آینده نزدیک ندهد. با این حال در مسابقات مین‌یاب قصد داریم تا در حد ممکن تلاش‌های علمی و فنی مربوطه را به این هدف نزدیک نماییم.

این دوره از مسابقات در جریان سیزدهمین دوره مسابقات آزاد ربوکاپ ایران (Iran Open 2018) برگزار می­گردد. امید است تیم‌های شرکت کننده بتوانند همانند دوره های قبل توانایی­های خوبی در زمینه فناوری‌های ساخت ربات‌های مین یاب از خود نشان دهند.

 

کلیات

هدف از اجرای این مسابقات، ایجاد فرصت برای پژوهشگرانی است که قادرند توانمندیهای علمی و فنی ربات خود را بالاتر از قوانین مسابقات و در راستای کشف و خنثی سازی مین های واقعی و کاهش تلفات انسانی و هزینه مین یابی به صورت کاملأ عملیاتی ارایه دهند.

در این دوره مسابقات رقابت فنی با موضوعات ذیل انجام می‌گردد:

1-     تشخیص مین براساس شاخصه های شیمیایی تیمهائی که قادر به تشخیص مین یا سایر مواد منفجره بر اساس شاخصه های شیمیائی هستند می‌توانند سنسور ساخته شده خود را ارائه دهند.

2-     استفاده از GPR ( Ground penetrating Radar ) در شناسایی مین های مدفون ، تیمهائی که با استفاده از سنسور GPR قادر به تشخیص محل و یا تعداد و یا عمق مین های دفن شده در زمین هستند می‌توانند روش خود را ارائه دهند.

3-     در آوردن خودکار مین از زیر خاک بویژه خاک رس خشک شده ( تیمهایی که در این بخش شرکت می‌کنند باید قبل از مسابقات اطلاع دهند تا تیم داوری این امکان را برای مسابقه فراهم کنند وگرنه امکان مساقبه وجود ندارد).

4-     تقلید روش مین یابی به صورت چاقو زنی برای کشف مین

5-    حرکت خودکار ربات در زمین های خاکی و ارائه قابلیت های برتر در مواردی همچون کشف مین یا ارائه نقشه

6-    ارائه قابلیت های مربوط به خنثی سازی مین های واقعی

7-     سایر روش های ابتکاری که قادر به حل مشکلات مین یابی در میدان واقعی باشند.

در این بخش فقط به ربات ها و سیستم هایی که به صورت عملیاتی کار کند امتیاز تعلق می‌گیرد. به هر تیم 11 دقیقه زمان برای اجرا عملیات و 21 دقیقه زمان برای معرفی علمی سیستم و ربات داده می‌شود و وزن واقعی وابسته به شرایط مسابقات خواهد بود. 

قوانین

مجموعه قوانین مربوط به این لیگ را می توانید از آدرس زیر دریافت نمایید:

Deminer Technical Rules 2018 (آخرین بروزرسانی 1396/10/01)

 

تمامی تیم های شرکت کننده لازم است تا گزارش فنی در خصوص تیم خود را مطابق با الگوی ارایه شده در زیر تهیه و ارسال نمایند. گزارش هایی که از الگوی ارایه شده پیروی ننمایند در هنگام بررسی دارای امتیاز منفی خواهند بود)

 

 

 

در صورت بروز هر گونه اشکال و یا داشتن سوال می توانید از آدرس الکترونیکی کمیته
Deminer.Iranopen@gmail.com .و یا  Deminer@iranopen.ir 
استفاده نمایید.
 

همچنین کانال خبری گروه مینیاب در تلگرام    https://telegram.me/deminer_robo  میباشد که می توان آخرین تغییرات قوانین و زمانبندی مسابقات را در آن پیگیری نمایید. و برای ارتباط سریعتر میتوانید پیامهای خود را به کاربر زیر ارسال نمایید.

@RoboDeminer

سرپرست لیگ:

·        دکتر سعید شیری قیداری، دانشگاه صنعتی امیرکبیر

·        مهندس سهراب اسدزاده، دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند؛ دانشگاه شهید بهشتی    

 

 

 

اعضای کمیته فنی:

·        مهندس سید محمد محمدزاده ضیابری

·        مهندس آتوسا احمدی بخشی

·        مهندس فرهاد معروف خانی

تیم های پذیرفته شده

No Teams Registered

تیم های پیش ثبت نام کننده

No Teams Registered

نتایج

Day 1
Day 2
Day 3