Menu

امروزه علم رباتیک به عنوان یکی از بسترهای مناسب در زمینه‌ی پژوهش دانش‌آموزی مورد توجه بسیاری از سیاست‎گذاران و مجریان قرار گرفته است. رباتیک و یا به طور عام مکاترونیک در سطح دانش‌آموزی حوزه‌ای از فعالیت‌های پژوهشی است که به دانش‌آموز فرصت می‌دهد که با توجه به ابزارهایی که در اختیار دارد، جهان پیرامون خود را در سطح روزمره و یا تخصصی بشناسد و با ارائه راهکارهای علمی و پیاده‌سازی آن پاسخی در خور به نیازهای بشر دهد.

مسابقات ایران اپن در بخش ربات‎های نمایشی می‌تواند بستری بسیار مناسب جهت رشد و توسعه دیدگاه فوق باشد و بر این اساس دقت در سیاست‎گذاری و اجرا امری اجتناب‌ناپذیر است. توجه به این نکته ضروری به نظر می‌رسد که در سطح دانش‌آموزی حساسیت‌های اجرایی بسیار بیشتر از سایر سطوح بوده و کمیته ملی روبوکاپ ایران همواره تلاش داشته است با توجه به حقایق آموزش و پرورش کشور گام‎های مهمی را در جهت بهبود سطح علمی و توان ذهنی دانش‎آموزان این مرز و بوم بردارد.  

 

اهداف مسابقات روبات‎های نمایشی

1)    گسترش و توسعه پژوهش و فعالیت مرتبط با علم رباتیک در سطح تمامی دانش‌آموزان کشور

2)    بسط و ترویج نگاه خلاقانه

3)    برگزاری مسابقات کارآمد و ایجاد زمانی پربار برای شرکت‎کنندگان در طول مسابقات

4)    افزایش انگیزه برای دانش‌آموزان پرتوان و مستعد

5)    ایجاد محیط رقابت سالم به منظور شناسایی استعدادها و بروز و ظهور توانایی‎ها

6)    آشنایی دانش‎آموزان با سایر فعالیت‎های صورت گرفته در زمینه تحقیق و توسعه علم رباتیک

 

بخش‎های مسابقات روبات‎های نمایشی

با توجه به بررسی‎های کارشناسی و به منظور بهبود سطح مسابقات، ساختار جدید مسابقات به شرح زیر تدوین و پیاده خواهد شد:

1) موضوع مشترک: زمینه اصلی در این بخش طراحی ربات‌های خانگی خواهد بود. روند طراحی و ساخت و شرایط ربات در قوانین آمده است.

2) موضوع آزاد: در این بخش از مسابقات نیز مشابه سالیان گذشته شرکت‌کنندگان مجاز به طراحی و ساخت هرگونه تجهیزات هوشمند خواهند بود. لازم به ذکر است که محدودیتی در ارائه پروژه در این بخش با توجه به دستگاه و روبات وجود نخواهد داشت و هدف طراحی، ساخت و ارائه محصولات مکانیک و الکترونیک هوشمند است.

3) طرح و ایده: این بخش به منظور ایحاد محیطی برای دانش‎آموزان توانمند که امکانات ساخت را در محیط آموزشی خود ندارند ایحاد شده است و شرکت‎کنندگان در قالب پوستر در مسابقات شرکت می‎کنند و نیازی به ساخت دستگاه و ربات ندارند.

 

روند برگزاری مسابقات لیگ روبات‌های نمایشی

با توجه به بررسی‎های کارشناسی دوره‎های گذشته در کارگروه‎های تخصصی کمیته ملی روبوکاپ، روند برگزاری مسابقات در بخش روبات‎های نمایشی با تغییرات کلی و جزئی به شرح زیر خواهد بود:

1) رقابت اصلی: تمامی پروژه‎ها در هر سه بخش مسابقات (آزاد، مشترک و طرح و ایده) در پنج بخش الکترونیک، صنایع، طراحی صنعتی، کامپیوتر، مکانیک به طور دقیق مورد داوری قرار خواهند گرفت. لازم به ذکر است که فهرست داوران و زمان داوری به طور دقیق در روز نخست مسابقات به اطلاع شرکت‎کنندگان خواهد رسید.

2) رقابت جنبی (تیم‎های ترکیبی): در این رقابت تیم‎ها با توجه به قوانینی که از طریق سامانه اطلاع‎رسانی مسابقات اعلام خواهد شد، در سه روز اصلی مسابقات به صورت ترکیبی در یک چالش طراحی و پیاده‎سازی شرکت کرده و در پایان به تیم ترکیبی برگزیده نیز جوایز و گواهی اعطا خواهد شد.

3) تیم منتخب سال: در این بخش بر اساس نتایج داوری و نظرات تیم داوران، در هر بخش از پنج قسمت "الکترونیک، صنایع، طراحی صنعتی، کامپیوتر، مکانیک"، نفرات برگزیده مشخص و در قالب تیم منتخب سال معرفی و از مزایای آن که به تفصیل از طریقه همین بخش اعلام خواهد شد برخوردار خواهند شد.

 

ارتباط با کمیته فنی لیگ نمایش

به منظور ارتباط با کمیته فنی و مطرح‎کردن سوالات مرتبط با لیگ نمایش، می‌توانید با آدرسjdemoiranopen@gmail.com در ارتباط باشید.

 

مسابقات روبوکاپ آزاد ایران مهمانی بزرگ ایده هاست!

 به این مهمانی خوش آمدید :)

قوانین

 

دانلود قوانین نمایش موضوع آزاد دانش آموزی

 

 ​تاریخ نشر: 30 آذر 96

 

 

سرپرست لیگ‎های دانش‌آموزی:

جناب آقای حامد مرسلی | دکتری برق قدرت | دانشگاه تهران | ایران

جناب آقای محمد شمالی​ | دانشگاه صنعتی امیرکبیر | ایران

 

کمیته فنی لیگ نمایش دانش‎آموزی موضوع آزاد:

سرپرست لیگ نمایش: جناب آقای فرشید فرزان​ | کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک​ | دانشگاه تهران | ایران

​جناب آقای سينا رييسى | کارشناسی ارشد هوش مصنوعی | دانشگاه صنعتی امیرکبیر | ایران

سرکار خانم پریا بیگدلی | کارشناسی مهندسی کامپیوتر | دانشگاه آزاد اسلامی | ایران

سرکار خانم راز عبدالهی راد | کارشناسی طراحی صنعتی | دانشگاه آزاد اسلامی | ایران

سرکار خانم مهرگان بیگلربیگی | کارشناسی مهندسی برق | دانشگاه امیرکبیر | ایران

 

جدول زمان بندی

 

پیش ثبت‌نام:

29​ آذر​ ​​-​ 17​ بهمن 1396

 

بررسی فنی تیم‌ها:

11​ ​- 26​ بهمن 1396

 

ثبت‌نام زودهنگام:

27 بهمن​​ ​-​ 9​ اسفند 1396

 

ثبت‌نام با تاخیر:

10 - 20 اسفند 1396

 

حضور و آماده‌سازی تیم‌ها در محل مسابقات:

14 - 15 فروردین 1397

 

برگزاری مسابقات (بازدید آزاد برای عموم):

16 - 18 فروردین 1397

تیم های پذیرفته شده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 Robust Alireza Ahmadi Bozorg Noor e Alavi School Iran
2 سما5 Hamid Jafari دانش آموزان مدرسه سما 5 Iran
3 TESLA Mohammad Mahdi Amini Tehrani سازمان جوانان هلال احمر Iran
4 RMC-iShop Boshra Haghighat مجتمع آموزشی ربانی Iran
5 S.S.C Korosh Alifard Independent Iran
6 ابوریحان Mohammad Amin Sarbazi مدرسه نمونه ابوریحان Iran
7 S&M Electrics peyman mohseni رایمند ربات Iran
8 Storm Alireza Ahmadi Bozorg Noor e Alavi School Iran
9 Raimand_med Farahnaz Rahmani رایمند ربات Iran
10 ARIANAROBOT2 SAEED GHOLAMI NEZHAD ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
11 FMC-SPG Mitra Bahrami FarzaneganII Tehran Iran
12 andishmand farda Hoseyn Tan دبیرستان اندیشمند فردا Iran
13 A&A amir ali rezaei دبیرستان شهید مهدوی کرمان Iran
14 Sina_Demo Sara Moghavem Ghaffari AbouAliSina Educational Complex Iran
15 ARIANAROBOT5 HANI MODIRI YAZDI ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
16 ACE-UPNOP TWO Atena Saheb Zamani مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
17 Ace_UPNOP Three Fatemeh Sharafi مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
18 NedayeZahra Fatemeh Alavinia NedayeZahra School Iran
19 Ace_UPNOP Five Mehrnaz Shabani مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
20 بهارستان 3 Rozhin Vosoughi مجتمع آموزشی بهارستان Iran
21 بهارستان 4 Rozhin Vosoughi مجتمع آموزشی بهارستان Iran
22 Romo Mehran Khosravani ANIA Iran

تیم های پیش ثبت نام کننده

  نام تيم سرپرست تيم وابستگى كشور
1 Robust Alireza Ahmadi Bozorg Noor e Alavi School Iran
2 سما5 Hamid Jafari دانش آموزان مدرسه سما 5 Iran
3 TESLA Mohammad Mahdi Amini Tehrani سازمان جوانان هلال احمر Iran
4 RMC-iShop Boshra Haghighat مجتمع آموزشی ربانی Iran
5 VCC رضا محزونیه دبیرستان دوره دوم رضا واثقی Iran
6 S.S.C Korosh Alifard Independent Iran
7 ابوریحان Mohammad Amin Sarbazi مدرسه نمونه ابوریحان Iran
8 دبستان غیر دولتی پدیده البرز seied mohammad hoseini رایمند ربات Iran
9 S&M Electrics peyman mohseni رایمند ربات Iran
10 Storm Alireza Ahmadi Bozorg Noor e Alavi School Iran
11 Raimand_med Farahnaz Rahmani رایمند ربات Iran
12 ARIANAROBOT1 MONIREH DEHGHAN TEZERJANI ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
13 ARIANAROBOT2 SAEED GHOLAMI NEZHAD ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
14 FMC-SPG Mitra Bahrami FarzaneganII Tehran Iran
15 pjrc a y pjrc Iran
16 andishmand farda Hoseyn Tan دبیرستان اندیشمند فردا Iran
17 A&A amir ali rezaei دبیرستان شهید مهدوی کرمان Iran
18 Sina_Demo Sara Moghavem Ghaffari AbouAliSina Educational Complex Iran
19 ARIANAROBOT5 HANI MODIRI YAZDI ARIANA ROBOTICS ACADEMY Iran
20 AIT3 Pooya Pakarian Allameh Helli 3 High school Iran
21 Sama Pasdaran حامد نامی Coach Iran
22 IRC-DEMO Hamed Taghipour farshi دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی Iran
23 شیخ بهایی محمدیوسف سلیمانی محصل Iran
24 ACE-UPNOP TWO Atena Saheb Zamani مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
25 Ace_UPNOP Three Fatemeh Sharafi مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
26 NedayeZahra Fatemeh Alavinia NedayeZahra School Iran
27 Ace_UPNOP Five Mehrnaz Shabani مجتمع علمی تحقیقاتی آموزش، پژوهش، نوآوری و پیشرفت (آپنوپ) Iran
28 Ace_UPNOP Karmania Hossein Rezaei UPNP Scientific and Research Academic Iran
29 دمو آزاد ali saeedy مستقل Iran
30 Ace_UPNOP Seven Kima Rahimzadeh UPNP Scientific and Research Academic Iran
31 بهارستان 3 Rozhin Vosoughi مجتمع آموزشی بهارستان Iran
32 بهارستان 4 Rozhin Vosoughi مجتمع آموزشی بهارستان Iran
33 Romo Mehran Khosravani ANIA Iran

نتایج

Day 1
Day 2
Day 3